Aldatma Durumunda Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Aldatmada Çocuğun Velayeti Sorunu

            Aldatma, evli çiftlerden birinin sadakat yükümlülüklerini yerine getirmemesi anlamına gelir. Boşanma sebepleri arasında sıklıkla görülen bu durum, davacı tarafından ispat edilmek zorundadır. Aldatılan kişilerin boşanma süreçleri hakkında kamuoyunda merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bunlardan biri olan aldatma sonrası çocuğun velayeti sorunu, çocuğun geleceği hakkında önemli kararlar alınmasına sebebiyet vermektedir.

Aldatmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

            Boşanma davalarında velayet sorunu ortaya çıktığı zaman, mahkeme tarafından dikkate alınacak en önemli unsur çocuğun menfaatidir. Çocuk, hangi ebeveyn ile yaşarsa kendisine daha iyi bir gelecek kurar? Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus budur. Ayrıca aldatma ve çocuk velayeti birbirinden bağımsız olarak değerlendirilir. Yani boşanma sonrası çocuğun aldatılan kişiye verilmesi gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

            Ayrıca boşanma sonrası çocuğun velayetinin kimde olacağı; sadece hakim kararı veya gözlemleri ile değil, aynı zamanda çocuğun görüşü alınarak da verilir. Böylelikle en doğru karar verilmiş olur. Bu sebeple, velayet sürecinde doğru bir boşanma sürecinin yaşanması, hem çocuğun geleceği hem de çiftler arasındaki sorunların büyümemesi açısından önem teşkil etmektedir.

Filed Under: Kültür & Sanat

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Leave a Reply
If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.