Barkod Etiketi Çeşitleri

Barkod etiketleri çeşit çeşittir. Bunlardan bazıları; Eko termal etiket, lamine termal etiket gibi. Tüm bu barkod etiket türleri farklı baskılamalardan oluşur. Bunları detaylıca incelemek gerekir.

 

Eko Termal Etiket

Fazladan bir korumaya sahip olmayan etiket çeşididir. Bu etiket çeşidi için kâğıt üzerine termal lamine edilir. Eko termal etiket kullanılırken, barkod yazıcının ısı bölgesine temas eden termal sıvılaşma özelliği göstererek eko termal etiketin üzerine baskılanma yapar.

Ribon kullanımı bu nedenle eko termal etiket kullanımında önemli bir yere sahiptir. Direkt termal etiket baskısında ise daha az maliyetli olacaktır. Ancak bu etiketin belli başlı dezavantajları vardır. Isıya, ışığa, neme, alkole dayanaksızdır ve bunlarla temas yaşandığında kararma yapar. Kararma yaptığı için hızlı tüketilmesi gereken ürünlerden biridir ve bu koşullardan olabildiğince uzak tutulması gerekmektedir. Bu etiketin raf ömrü kısa sürelidir, 3-6 ay arasında değişmektedir. Bu yüzden kısa süreli kullanılacak etiketler için en ideal çeşit budur. Eko termal etiketler genel olarak gıda, hastane, bakliyat gibi hızlı tüketime uygun alanlarda kullanılır.

 

Lamine Termal Etiket

Termal etiketler sınıfında bulunan lamine termal etiketin diğer bir ismi ise top etikettir. Top etiketlerde ribon kullanımı olmaz, direkt olarak termal baskı yöntemi kullanılır. Top termal etiketler eko termal etiketlere nazaran daha uzun ömürlülerdir. Ribona gereksinim duyulmayan lamine termal etiketlerin maliyeti de düşük olmaktadır. Lamine termal etiketin eko termal etiketten bir başka farkı ise üzerinde koruyucu yüzeyi bulunmasıdır. Bu da top termal etiketin daha uzun süreli kullanımını sağlar. Ancak eko termal etiketle aralarındaki bu farka rağmen lamine termal etiket de ısı, nem, ışıktan etkilenirler. Elbette eko termal etikete nazaran daha az etkilenirler. Eko termal etiketlerde ömür 3-6 ay arasında değişirken, lamine termal etiketlerde uygun koşullarda kullanılırsa bu süre 6-9 aya kadar çıkartılabilmektedir. Lamine termal etiket de tıpkı eko termal etiket gibi kullanım süresi açısından hızlı tüketim sağlanan alanlarda kullanılır, sağlık ve gıda alanı gibi.

 

Eko Termal Etiket ve Lamine Termal Etiket Karşılaştırması

İki barkod etiketi türünde de maliyet oldukça azdır ancak lamine termal etiketler eko termal etiketlere nazaran daha az maliyetlidir. Lamine termal etiketlerin ömürleri eko termal etiketlere göre daha uzundur. Lamine termal etiketler 6-9 ay arasında kullanılabilirler. Eko termal etiketlerde bu süre 3-6 aydır. Ancak ikisi de çevre koşullarından etkilenirler. Sadece lamine termal etiket eko termal etiketten daha az etkilenir.

Filed Under: Kültür & Sanat

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Yorumlar kapatıldı.