Bezelye ve Havuçlu Pilav

Pilav severler için, çeşit bitmez. Etli pilav, tavuklu pilav, iç pilav ve daha nice pilav çeşidi. Pilav günümüze ta saray zamanlarından gelmektedir. Osmanlı zamanlarının en değerli besin kaynaklarından biri de pilavlardır. Bezelyeli ve Havuçlu pilav tarifimizin yanında ,güzel bir et sote yemeği veya tavuk yemeği çok yakışır. Eğer yanında et yemeği yapacaksanız, pilavınızı et suyu ile, tavuk ile servis yapacaksanız da tavuk suyuna yapmanız pilavınıza çok güzel bir lezzet verir.

Bezelyeli ve Havuçlu pilavımız için gerekli malzemelerimize gelince:

*2 su bardağı pirinç

*2 su bardağı et veya tavuk suyu

*1 çay bardağı bezelye (haşlanmış bezelye)

*1 adet orta boy havuç

*2 yemek kaşığı tereyağ

*Az zeytinyağ

*Tuz ve karabiber

bezelye-ve-havuclu-pilavTüm malzemelerimiz hazır olduğuna göre, pilavımızı hemen hazırlamaya başlayabiliriz.2 su bardağı pirincimizi sıcak suda yaklaşık 10 dakika kadar bekletiyoruz. Pilav tenceremize az zeytinyağ koyuyoruz.1 adet orta boy havucumuzu rendeliyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Havuçlar piştikten sonra üzerine yıkadığımız 2 su bardağı pirinci ilave ediyoruz. Hafifçe bir iki dakika kadar kavuruyoruz.

Pirinçlerimizi de kavurduktan sonra, üzerine 2 su bardağı et suyumuzu veya tavuk suyumuzu ekliyoruz. Eğer evde hazırda et suyu veya tavuk suyumuz yoksa,2 su bardağı suyu ekleyip karıştırdıktan sonra, içine et veya tavuk bulyon ekleyelim. Tahta kaşıkla şöyle bir karıştırdıktan sonra 2 yemek kaşığı tereyağı da koyduktan sonra, 1 çay bardağı bezelyeyi, tuz ve karabiberini de ilave edelim. Pilavımızı pişirmeye bırakalım. Pilavı önce orta ateşte, sonra kısık ateşte pişiriyoruz.

Pilavımız iyice demlendikten sonra, üzerine 2 kat kağıt havlu kapatıyoruz. Bezelyeli ve havuçlu pilavımız artık servise hazır.

Herkese afiyet olsun.

Filed Under: Yemek Tarifleri

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Yorumlar kapatıldı.