Kırıkkale Gezilecek Görülecek Yerler

Kırıkkale ili, Ankara’nın yanı başında yer alan ve eskiden bir ilçeyken Ankara’dan ayrılarak il olan bir yerleşim yeridir. Bu ilin Ankara’ya yakın oluşunun hem avantajları hem de dezavantajları bulunur. Örneğin başkente olan ulaşım kolaylığı ve büyük ticaret yollarının üzerinde yer alması sayesinde Kırıkkale’de sanayi çok gelişmiştir. Bir çok şirketin hem merkezi hem de fabrikaları Kırıkkale yolunda bulunur. Öte yandan, Kırıkkale şehir merkezi bu yakınlık durumundan kötü yönde etkilenir. Ankara’ya ulaşımın kolaylığı sayesinde insanlar her tür ihtiyaçlarını başkentten karşılamayı tercih etmekte, bu da kültürel etkinliklerin ve şehir hayatının canlanmasını engellemektedir. Öyle ki Kırıkkale’de ikamet eden insanlar haftalık market alışverişleri için bile Ankara’ya gelip dönerler. Bu yol trafiğin durumuna göre yarım saat ile bir saat arasında sürer. Yolun uzunluğu aşağı yukarı yetmiş kilometredir. Son zamanlarda yeni yapılan alışveriş merkezleri sayesinde bu durum bir nebze de olsa azalmış ve ilde yaşayanlar boş zamanlarını Kırıkkale’de değerlendirmeye başlamıştır.
Kırıkkale bir ağır sanayi merkezidir. Özellikle silah sanayi konusunda bir çok kuruluş Kırıkkale’dedir. Bu sayede kendisiyle aynı büyüklükte olan diğer illerimiz göre daha fazla nüfusa sahiptir. Yaklaşık iki yüz bin kişilik bir nüfusu bulunur. Eskiden MKE (Makine Kimya Endüstrisi) fabrikası yer alırken son yıllarda fal değildir. Şehrin ilk kurulması bunun gibi silah fabrikası ve diğer sanayi merkezleri sayesinde olmuştur. Şehrin içinde bir çok yeri adı hala MKE adı ile anılır.

Kırıkkale’ye gittiğiniz zaman görmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında Kızılırmak kenarı gelir. Bu il, tepelik bir alanın önünde uzanan ovaya kurulmuştur. Bu ovayı sulayan Çoruh özü Deresi ilerleyip Kızılırmak’a akar. Bilindiği gibi Kızılırmak ülkemizin en uzun nehridir. İç Anadolu Bölgesi’ni neredeyse boydan boya kat eder. Kırıkkale de bu İç Anadolu havzasına denk düşer. Kızılırmak kenarı Kırıkkale ilinde, nehrin geçtiği diğer şehirlere göre daha az bayındır hale getirilmiştir. Genellikle balık tutmak amacıyla kullanılır. Bazı alanlarında kamp yapılabilir ancak bu konu ile genellikle profesyonel kampçılar ilgilidir çünkü gelişmiş kamp alanları bulunmaz. Bir kaç tane de balık restaurantı ve içkili restaurant yer alır. Kırıkkale ilimizin yemek kültürü klasik İç Anadolu yemek kültürü ile benzerlik gösterir. Pilavlar ve unlu mamuller önde gelmektedir. Çorba çeşitleri çok gelişmiştir. Tarhana ve kırmızı mercimek çorbası çok sevilerek içilir. Et yemekleri de çok tüketilir. Et ürünleri en çok güveçle yani pilav ve sebze ile karışık olarak sevilir. Kırıkkale halkı genellikle küçükbaş hayvan eti tüketir. Koyun ve kuzu eti bu et türü yemeklerinin başında gelir. En çok sevilen bir diğer yemek ise ızgara olarak ve ya şişe geçirilmiş et ürünleridir. Kırıkkale halkı hafta sonları piknik yapmayı çok sever. Bozkır iklimi içinde yer almasına rağmen Kırıkkale çevresinde özellikle şehirde yer alan küçük dereler ve Kızılırmak nehri sayesinde bir çok yeşil alan vardır. Genellikle ailelerin yaşadığı ilde, hafta sonları yapılmayı en çok sevilen etkinlik ailecek gidilen pikniklerdir.

Son yıllarda Kırıkkale’de açılan üniversiteye eklenen yeni fakülteler sayesinde ilde bir hareketlenme yaşanmıştır. İle gelen üniversite öğrencilerinin sayısı arttıkça daha çok gelişme gözlenmektedir. Son yıllarda yeni bir tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi binası da yapılmaktadır. Üniversite kampüsü Yenişehir bölgesinde bulunur. Buraya Yahşiyan adı da verilmektedir. Diğer fakülteler Kırıkkale’nin başka ilçelerine ve merkezine yayılmış haldedir. Bu sayede bütün ilin, bir bütün olarak gelişimi sağlanmıştır. Giderek daha fazla gelişme yaşanacağı da şimdiden yapılması planlanan projelerden bellidir.

Filed Under: Kültür & Sanat

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Leave a Reply
If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.