Orkide

Orkide genel yapı itibarı ve görünüm açısından son derece hassas ve özel olan bir bitkidir. Pek çok çeşide sahip olmanın yanı sıra; evinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Menekşe yetiştiren bir kişi, orkideyi de yetiştirebilir. Phalaenopsis orkide çeşidi; evinizdeki ortamda hiç zorlanmadan, rahatça yetiştirebileceğiniz bir çeşittir. İnsanların oksijene ihtiyaç duyduğu gibi; çiçeklerinizin de oksijene ihtiyacı bulunmaktadır. Oksijen ihtiyacı önemli ve unutulmaması gereken bir noktadır. Hava akımını direkt almaktan yani direkt soğuk ve direkt sıcak almaktan kesinlikle hoşlanmayan orkide çiçeği; güney cepheyi sevmektedir.

Evinizde saksıda yetiştireceğiniz orkidenize karar verdikten sonra, önemli olan saksı ve toprak seçiminin doğru yapılmasına gelmektedir.

Orkide çiçeğinin çeşitlerini incelediğimiz zaman genelde tropikal bölgelerde bulunduğunu söylemek mümkündür. Dolayısıyla evimizde bu çiçeği yetiştirirken; bazı karışımlar ilave ederek özel bir toprak hazırlamamız gerekmektedir. Pomza, Sphagnum yosunu ve çam kabukları gibi pek çok karışımdan meydana gelen bu karışımı kendiniz de hazırlamak zorunda değilsiniz. Çiçekçinizden rahatlıkla temin etme imkanınız bulunmaktadır.

Saksı değişimi yaparken de özellikle mayıs ayını tercih etmelisiniz. Yapılacak bakım için ise ; özel bir ay bulunmamaktadır. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus; evinizde bu çiçeği yetiştirmeye karar verdiyseniz; çiçeğinizin bulunduğu odanın sıcaklığının 16 derecenin altında kalmaması gerektiğidir. Her gün aynı saat ve miktarda sulama yaptığınız takdirde de sağlıklı bir orkide yetiştirmiş olursunuz.

Filed Under: Bitkiler

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Yorumlar kapatıldı.