Şükür Secdesi Nasıl Kılınır?

Şükür secdesi bir kişinin kendisini sevindiren ve çok mutlu eden bir haber aldığında ya da arzu ettiği bir şeye kavuştuğunda şükür etmesi için secde etmesi demektir. Dinimizce müstehap olan şükür secdesi Hz. Peygamber efendimizin sevinçli zamanlarında sık sık yaptığı bir ibadettir.

şükür secdesi nasıl kılınır

Kulun rabbine olan bir teşekkürü ve minnettarlığının göstergesi olan şükür secdesi kötü bir durumdan kurtulma durumunda da yapılması uygundur. Rabbimizin kuluna yaptığı güzelliklere iyiliklere karşılık yapılan çok kolay bir ibadet olan şükür secdesi ile rabbimize teşekkür etmek çok güzel bir ibadet. Mutluluğumuzun kaynağının da Allah olduğunu unutmamalı ve böyle durumlarda Hz. Peygamber’imizin bile yaptığı bu şükür secdesini bizlerde yapmalıyız.

 Şükür secdesi nasıl kılınır merak edenler için açıklayalım ilk olarak abdest alınır ve kıbleye dönerek durulur. Allahu Ekber denilerek secdeye varılır ve secde halinde iken Allaha hamd ve senada bulunmak yani Subhane Rabbiye’l Ala denilerek Allah’ı tesbih edilerek yine Allahu Ekber diye tekbir getirerek ayağa kalkılır. Böylece şükür secdesi yapılmış olur.

 

Filed Under: Kültür & Sanat

Tags:

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Yorumlar kapatıldı.